Turkish Arabic French German Italian Japanese Norwegian Portuguese Russian Spanish


Genellikle Yabanci bir Ülkeyi ziyaret ederken en önemli ve korkutucu gözüken en önemli konu, Saglik Sistemidir. Ancak su bilinmelidir ki özellikle son yillarda Saglik Bakanliginin Özel saglik kuruluslarina verdigini destek ve Özel hastanelerin çogalmasi Ilaç ve Tibbi malzeme aliminin kolaylasmasi konusunda diger Avrupa ülkelerine gore bizim sistemimiz çok daha basarili ve ekonomiktir.

Devlet Hastaneleri ve Üniversite Hastaneleri arasinda ki islevsellik ve kalite bakimindan farkliliklarin kisa zamanda ortadan kalkmasi ve saygin Tib personelinin artik hem Devlet hem de Üniversite Hastanelerin de çalismayi tercih etmesi, diger Avrupa Ülkerine nazaran hizla gelisen teknolojiye rahatlikla uyum saglamalari sebep olmustur.

Ülkemizde son 10 yilda sinirli sayida özel saglik sigortasi ile çalisan hastanelerin artis saglamasi ve hükümetin saglik hizmetlerini birlestirme konusunda adim atarak Çalisan, Memur veya Özel sigortali kim olursa olsun istedigi hastanede tedavi olabilme imkani saglanmasi. Ayrica bu hastanelerin neredeyse tamaminin tüm özel saglik sigortalariyla anlasma yapar hale gelmesi cok önemli gelismelerdir..

Özellikle Bodrum Didim Marmaris Antalya gibi turizm yörelerinde ki hastahanelerin özel saglik sigortalari ile yurt disindaki ve hastanelerle anlasma yapmasi veya bu hastaneler ve saglik kuruluslariyla anlasma yapan Klinikler açilmasi önemlidir.

Ülkemizde eczaneler hafta içi 5 gün 09 .00  19.00 arasi ve hafta sonlari acil bölge paylasim sistemi ile bir bölgede en az 3 adet olmak üzere nöbetleserek çalismaktadirlar.

Sosyal Güvenlik sistemi Türkiye de 3 ana sekilde düzenlenmistir.

Sosyal Sigortali Çalisan (S.S.K)

Yetim dul ve Emekli ayligi alan ( Emekli sandigi)

Serbest Çalisan (Bagkur)

Türkiye hükümeti tüm bu sosyal güvenlik sistemlerini Çalisma ve Sosyal güvenlik Bakanligi'na bagli olarak Tek bir türde birlestirme projesini 2 sene önce planlamis geçtigimiz Yilin Ocak Ayinda tamamlamistir. Yani Türkiye de Sigortali çalisan, Emekli, Bagkur'lu herkez ayni haklar ile saglik hizmetlerinden diledigi hastanede yaralanmak üzere faydalanir hale gelmistir.

Ayrica daha önceden oldugu gibi Isveren kendi katki payi ile Isçisinin ve sakatlanan yaralanan çalisaninin hasatane masraflarinin bir kismini ödemekle yükümlüdür. Türkiyede Emekli, Çalisan, Hasta, Sakat, hükümetten saglik yardimi disinda Ölüm Ayligi da almaktadir. Issiz vatandaslarda yine issizlik destek ödemesi ile belli bir süre saglik imkanlarindan ücretsiz yararlanabilmektedir.

Hastalik Riski

Dünya Saglik Örgütünün hazirladigi rapora göre Türkiye bulasici hastaliklar açisindan riski en düsük Ülkelerdendir. daha önce yasanmis bazi Bulasici Hastaliklarin özellikle Kus Gribi veya Kirim Kanamali Kongo gibi hastaliklarin ülkede artik neredeyse ortadan kalktigi bir gerçektir. Yinede semt Pazarlari disinda satin alinan çiftlik hayvanlari ve bunlari ürünleri konusunda dikkatli olunmalidir. Ayrica sivrisinekler yaz aylarinda rahatsiz edici olabilir. Eger Türkiye'ye bir seyahat planliyorsaniz herzaman ki gibi öncelikle tibbi konularda kendi doktorunuza danismalisiniz.

Türkiye'de herhangi bir Ilk yardim müdahalesine ihtiyaç duydugunuzda arayacaginiz numara 112 dir.

ECZANELER ( ECZANE) (E)

Ülkemizde sehirlerde kasabalarda ilçelerde bir çok Eczane bulunmaktadir. Bu Eczaneler genellikle hastanelere yakin noktalarda bulunduklari gibi her mahallede en az bir tane, Hafta içi ; 09.00- 19.00 Hafta Sonlari ; bulundugu bölgede en az 3 tane olmak üzere 24 saat çalisan Nöbetçi Eczaneler görev yapmaktadir. Bu Eczaneler Pazar günleri Dini Bayramlarda ve Resmi tatil günlerinde nöbetçi olarak görev yapmak zorundadirlar .

Ülkemizde eczaneler de Saglik bakanligi izniyle genel tedavi amaçli Ilaçlar satilabildigi gibi yine Özel öncelikli hastalar için Yesil veya Kirmizi reçeteli ilaçlarda satilabilmektedir.

Türkiyede Eczanelerde genel kullanim amaçli ilaçlar genellikle reçetesiz satilmaktadir. Türkiye de Eczacilar genelde saglik sorunlarinin paylasildigi anda ilaç önerisinde bulunan saglik danismanlari gibi hareket edebildigi gibi Eczanelerde tansiyon seker ve kan basinci ölçümü ve küçük çapta igne veya asi yaptirabilirsiniz.

DISÇILER

Türkiye de Üniversitede Disçilik bölümünü tercih eden her ögrenci ilk Bes yillik egitim sonunda Pratisyen Disçi olarak hizmet verebilir bu pratisyenler Bes yillik bir baska egitim ile Uzman Dis Hekimi Sifatiyla Hizmet verebilirler. Ülkemizde Uzman Dis Hekimleri Türk Dis Hekimleri Birligi Üyesi olmak zorundadir. Turistik alanlarda birçok kasabada ilçede dis hekimleri mevcuttur. Eczaneler bölgelerindeki yerel dis hekimlerinin kimler oldugu konusunda sizleri bilgilendirebilirler.

Yabancilar için Saglik Sigortasi sistemi

Bir Sigorta Arastirma Sirketinin kaynagina göre Avrupada yasayan vatandaslar emeklilik için Türkiye nin günesini tercih ediyor. Milyonlarca Avrupada yasayan türk vatandaslarida yine emekliliklerinin son dönemlerini Türkiye geçirmeyi planliyor. Türkiye birçok avrupali içinde Bireysel emeklilik ve Gayrimekul geliri elden eden emekliler için oldukça popular bir Ülke. Özellikle hem özel saglik sigortasi hemde bireysel emekllilik sigortasi olan birçok Yerli yada yabanci ; Oturma vizesi, Gida ve Yasam tarzi kolayliklari saglayan bir Ülke. Bununla birlikte yinede kamu saglik hizmetleri açisindan Türk hükümeti bazi avrupa vatandaslarina eger uluslararasi özel saglik sigortalari yoksa tam kapsamli hizmet verememektedir.