Turkish Arabic French German Italian Japanese Norwegian Portuguese Russian Spanish

Ülkemiz gayrimenkul yatirimlari konusunda diger Avrupa Ülkelerine nazaran gerek altyapi destegi gerekse dogal güzellikleri iklim avantajlari ve yasam kalitesi açisindan büyük üstünlük saglamistir. Son 6-7 yilda hükümetimiz turizm sektörüne yaptigi desteklerle 2020 yilina kadar Gayrisafi Milli Hasilayi %15 arttirma plani içine girmistir.

Ülkemizde son 7 yilda bu hedeflere ulasabilmek için altyapi ve üstyapida birçok yatirim yapilmistir; Istanbul, Ankara, Izmir Uluslararasi Havalimanlari yenilenmis Bodrum Havaalani yeni dis hatlar terminali insaati bu yil sonunda tamamlanma asamasina gelmistir.

Ankara, Istanbul gibi büyük sehirlerde, Yollar, Otobanlar, Köprüler, Alisveris merkezleri Insaa edildimis altyapi sistemleri yenilenmistir.

Istanbul ve Ankara Is ve Kongre Turizmi açisindan Ege Bölgesi, Akdeniz bölgesi Hotel ve Eglence turizmi açisindan sürekli gelisme göstermektedir , talepler sürekli olarak artis göstermektedir.

Ülkemizi ziyaret eden turist sayisinda son 10 yilda ciddi bir artis yasanmis buda Ülkemizde sürekli degiskenlik gösteren enflasyon oranlarininda sabitlenmesi ne yardimci olmustur. Disisleri bakanliginin yapmis oldugu bir açiklama da  Türkiyenin turizm gelisme bölgeleri olarak Çesme, Dalaman, Didim, Antalya, Manavgat ve Oymapinar önümüzdeki ilk 20 yilda en uygun bölgeler olarak seçilmistir.

Ülkemizdeki turizm endüstrisinin hizla dünyadaki yerini alabilmesi için ; Hükümetin ayirdigi kaynak ve imkanlarla birlikte tüm Dünyada duyurulan ve bilinen Milyonlarca dolarlik tanitim anlasmalarinin da sektöre katki sagliyan kuruluslar tarafindan imzalanmasida bu gelismenin en büyük kanitidir. Örnek olarak THY Türk Hava Yollari nin Ülkemizin tanitimi için dünyaca ünlü yildizlar ve Spor Kuruluslari FC Barcelona, Manchester Ünited ile yaptigi sponsorluk anlasmalari sayilabilir.

Yapilan bu tanitimlarin ve Türkiyenin ekonomik ve kültürel alanlarda gösterdigi yükselen basari grafigi Türkiyeyi yatirim yapilabilcek ülkelerin en üst siralarina tasimistir.

Dolayisiyla bundan en çok faydalanan sektorlerin basinda Insaat/ Turizm ve Gayrimenkul yatirimlari gelmektedir.

Ülkemizdeki Turizm gelistirme bölgeleri içinde özellikle bizim faliyetde bulundugumuz Didimde yapilan Yat Marinasi ve Golf sahalari ve yeni imara açilacak bölgeler ile tahsisi tamamlanan 5 adet 5 yildizli Otel projesi bölgemizin yakin zamanda Ege bölgesinin Belegi olma yolunda oldugunun en büyük kanitir.

Gayrimenkul yatirimlari için fiyatlarin hala çok düsük oldugu bölgemizde yatirim yapmak için dogru zaman oldugunun göstergesidir

GAYRIMENKUL DE VERGI KOLAYLIKLARI

Gayrimenkul Yatirimlarinin vergilendirilmesi:

Ülkemizde Yabanci yada yerli kisi ve kurumlar herhangi bir gayrimenkul alimi sonrasinda Gayrimenkulün bulundugu bölgedeki rayiç bedeli üzerinden belli bir miktar harç ödemekle sorumludur.

Bu gayrimenkulü satisi 5 yil sonra gerçeklesirse , Gayrimenkul gelirlerinden dogabilecek Gelir Vergisinden muaf tutulmustur. Ancak bu süreden daha kisa bir sürede satis gerçeklesirse %15 ila %35 arasinda bir gelir vergisi ödemekle yükümlüdür.Ülkemizde bir gayrimenkul için yilda iki defa Emlak vergisi Beyan edilerek ödenmektedir.

Avrupa uyum Yasalari Uygulamalari

Bilindigi üzere 3 Ekim 2005 tarihinde Ülkemiz Avrupa birligine katilmak için müzakerelere baslamis bulunmaktadir.

Avrupa birliginin son raporuna gore Türkiye 2015 yilinin sonunu kapsayan raporda sekiz sene içinde Tarim sektöründe tam olarak Avrupa Birligine adim atmis olacak ve böylece Romanya ve Bulgaristan'dan önce Birlik adina Üretim yapan ülkelerden biri haline gelecek. Ülkemizin çesitli Avrupa Birligi Ülkeleri ile ilerleyen dönemdeki ekonomik ve beseri iliskileri gelistirmek adina yapmis oldugu Vizesiz dolasim hakki anlasmalari da Ülkemizin Bu uzun yolda ne kadar Ileriye adim attiginin tam bir simgesidir. Türkiye Su an Ukrayna, Rusya, Makedonya, Sirbistan, Karadag, Kosova gibi Avrupa Ülkeleriyle tam kapsamli vizesiz geçis anlasmasi imzalamistir.

Tüm dünyada Gayrimenkul alimi konusunda Ülkemizin diger ülkelere nazaran daha istikrarli bir büyüme göstermesi ekonomik ve finansal açidan tüm finansal otoritelerinde ileride kabul edecegi bir durum olacaktir.

Türkiyede yatirim yapmak için ekonomik sebepler

Ülkemizde Emlak fiyatlari Avrupadaki birçok ülkeye göre halen çok düsük olmasi en önemli etkenlerin basinda gelmektedir. Türkiyenin gerek ekonomik olarak gerekse Turizmdeki basarili politikalari sonuçlarini vermis olup Ege kiyilarinda 10 ay süren sezon gerek tatil yapabilme gerekse konutlari kiralama konusunda imkan saglamaktadir.

Tur Operatörlerinin ve Hava Yolu sirketlerinin bölgemize yaptiklari kapasite artirimlari da Gayrimenkul yatirimi konusunda olumlu gelismeler olarak görülmektedir..

Gayrimenkul edinmede düsük vergi maliyetleri ve istisnalar.

Bölgemizde bulunan zengin kültürel ve tarihi eserlerinde cok olumlu katkilari bulunmaktadir.

Ülkemizdeki Plajlar ve sayisiz koylar sayesinde Avrupanin en popular tatil beldesi haline gelmesi.

Avrupadaki birçok Yazili ve görsel basinin ve Medyanin yaptiklari arastimada ülkemizin son Yillarda Yaz turizmi adina çok önemli bir yere sahip oldugu bilinmektedir.

Ingilterede bir gayrimenkul Tv programinda (A Place in the Sun) Türkiyenin gayrimenkul yatirimi yapilabilecek Avrupa ülkeleri adina 3. Önemli Ülke olmasi yine Ingilterede bir magazin dergisinde Yaz tatili geçirilecek birinci tatil ülkesi olarak seçilmesi bölgemizin önemini ve popülaritesini göstermektedir.

Yine Avrupanin sayili Gayrimenkul arastirma firmasi Sotheby's Realty ye gore

Türkiye'de gayrimenkul sektörünün potansiyelinin bir göstergesi de ülkenin 2009 yilinda 27,3 milyon turistle dünyanin en çok ziyaret edilen ülkeleri arasinda 7. sirayi almasidir. Söz konusu rakamlar, turizm sektörü göz önünde bulunduruldugunda Türk Gayrimenkul sektörünün muazzam bir potansiyel teskil ettigini ortaya koymaktadir.
 2000-2008 yillari arasinda Türkiye'de bulunan modern alisveris merkezlerinin sayisi 44'ten 190'a yükselmistir.
 Avrupa, Orta Asya ve Orta Dogu'da yaklasik 1,5 milyarlik nüfusa kolay erisim saglayan bölgesel bir üs ve enerji tedarikçisi ülkelerle tüketici ülkeler arasinda bir enerji koridoru islevi gören benzersiz konumu sayesinde Türkiye, sinirlari dâhilindeki ticari isletme sayisinin her geçen yil artirmaktadir.

Kaynak; Soyheby's Realty 2010

Avrupa Ülkelerindeki gayrimenkul fiyat karsilastirmasi

Monaco €36,617
UK €19,094
Russia €13,408
France €10,014
Italy €7,054
Ireland €6,980
Liechtenstein €6,333
Switzerland €5,534
Norway €5,117
Luxembourg €4,745
Denmark €4,620
Spain €4,365
Romania €3,990
Czech Rep. €3,890
Lithuania €3,792
Netherlands €3,579
Finland €3,333
Poland €3,292
Sweden €3,167
Latvia €3,020
Austria €3,000
Malta €2,814
Ukraine €2,807
Andorra €2,583
Portugal €2,517
Belgium €2,514
Slovenia €2,467
Estonia €2,383
Germany €2,332
Greece €2,244
Croatia €2,215
Cyprus €2,167
Hungary €1,792
Bulgaria €1,487
Slovak Rep. €1,292
Turkey €1,202 Oracle Properties Approx £ 500 Sqm 625 Euro
Macedonia €1,133
Moldova €902